Жарты миллион қазақстандық латын графикасы негізінде ашық диктант жазған

10 қыркүйекте сағат 11.00-де еліміздің барлық облыстары, қалалары және аудандық кітапханалар мен жоғарғы оқу орындарында (синхронды түрде) Қазақстан халқы Ассамблеясының бастамасымен «Тілге құрмет – елге құрмет» акциясының шеңберінде латын графикасы негізіндегі қазақ әліпбиі қолданылып, қазақ тілінде өткен жалпықазақстандық ашық диктантқа 522 596 адам қатысты.

Ұйымдастырушылардың ақпаратына сәйкес, жалпықазақстандық ашық диктанттың мақсаты – қазақ тілінің жаңа әліпбиін үйрену, оны қолдана отырып оқып-жазу дағдыларын бойға сіңіру арқылы мемлекеттік тілді білуге қызығушылықты арттыру, қоғамда қазақстандық бірегейлікті қалыптастыру, қоғамдық келісім мен ел бірлігін нығайту.

Жыл сайын ұйымдастырылатын жалпықазақстандық ашық диктанттың биылғы ерекшелігі – латын графикасына негізделген қазақ әліпбиін қолдануында. Диктант қорытындысын шығару үшін арнайы комиссия құрылды. Нұр-Сұлтан қаласындағы ҚР Ұлттық академиялық кітапханасында ұйымдастырылған диктантқа қатысушылардың 65 пайызы, яғни комиссия мүшелерінің шешімі бойынша 54-і үздік деп бағаланды. Осылайша, қателердің ішінде апострофтың қойылмауы жиі кездескенін атап өтуге болады.      

Жалпықазақстандық ашық диктантқа жаңа әліпбиді игеру дағдыларын нығайтып, мемлекеттік тілді меңгеру деңгейін білгісі келетін барлық қазақстандықтар: мемлекеттік және азаматтық қызметкерлер, этномәдени бірлестіктердің өкілдері, ұлттық компаниялардың қызметкерлері, шығармашылық қауым, зейнеткерлер мен жастар, ниет білдіруші барлық тұрғындар, БАҚ өкілдері қатысты.

Жалпықазақстандық ашық диктант нәтижесі

Аты-жөні

Жұмыс орны

Нәтиже

      1.             

Адилов Марлен

Астана халықаралық қаржы орталығы (МФЦА)

үздік

      2.             

Абдалиева Томирис

«Лингва» колледжінің 2 курс студенті

үздік

      3.             

Абилгазина Зиба

зейнеткер

үздік

      4.             

Абусагитова Т.

зейнеткер

үздік

      5.             

Айтмұхамбетова Гүлназ

«Атамекен» ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы

үздік

      6.             

Ахаева Қарлыгаш

ҚР Энергетика министрлігі

үздік

      7.             

Ахмадиярова Меруерт

ҚР Қаржы министрлігі

үздік

      8.             

Әбдікеева Жұпар

ҚР Денсаулық сақтау министрлігі

үздік

      9.             

Әжіақын Сағадат

ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі

үздік

10.             

Әкімбекова Гаухар

ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі

үздік

11.             

Әріпбек Гауһар

ҚР Қорғаныс министрлігі

үздік

12.             

Базылбеков Нұржан

Астана халықаралық қаржы орталығы (МФЦА)

үздік

13.             

Бейсен Фариза

ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі

үздік

14.             

Бекзатова Маралдым

ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі

үздік

15.             

Бекиева Гүлнұр

«Интергаз Орталық Азия» АҚ

үздік

16.             

Бекішева Раушан

ҚР Ішкі істер министрлігі

үздік

17.             

Біләлова Гүлжан

ҚР Ұлттық экономика министрлігі

үздік

18.             

Ғалымжанова Айсәуле

ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі

үздік

19.             

Дәрібаева Алтынай

ҚР Сыртқы істер министрлігі

үздік

20.             

Дәуренбекқызы Жанна

Нұр-Сұлтан қ. әкімдігі жанындағы «Қоғамдық келісім» КММ

үздік

21.             

Динаева Бекзат

«Атамекен» ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы

үздік

22.             

Есалова Гүлмира

ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

үздік

23.             

Есенбаев Асылбек

ҚР Энергетика министрлігі

үздік

24.             

Естекова Гүлмира

ҚР Денсаулық сақтау министрлігі

үздік

25.             

Жұмаханова Құралай

ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

үздік

26.             

Жылқыбаев Дәулет

ҚР Ұлттық экономика министрлігі

үздік

27.             

Играшина Жансая

Нұр-Сұлтан қ. әкімдігі жанындағы «Қоғамдық келісім» КММ

үздік

28.             

Искаков Ғизатолла

 

үздік

29.             

Исмаилова Әсел

ҚР Мәдениет және спорт министрлігі

үздік

30.             

Қабыл Сүйіндік

«Қоғамдық келісім» РММ

үздік

31.             

Қадылбек Арай

ҚР Ұлттық академиялық кітапхана

үздік

32.             

Қадірхан Алмажан

ҚР Мәдениет және спорт министрлігі

үздік

33.             

Қалиева Гүлназ

«Қазақтелеком» АҚ

үздік

34.             

Қалмырзаева Құралай

ҚР Қорғаныс министрлігі

үздік

35.             

Қамбарбеков Қаршығабек

ҚР Қаржы министрлігі

үздік

36.             

Қапсаттарова Ақбота

ҚР Қорғаныс министрлігі

үздік

37.             

Қосақбай Жандос

ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі

үздік

38.             

Құлтұрсынов Абылай

ҚР Әділет министрлігі

үздік

39.             

Құндызбаев Бейбіт

ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі

үздік

40.             

Мамаш Сәкен

ҚР Сыртқы істер министрлігі

үздік

41.             

Молдабекова Айтолқын

«Қоғамдық келісім» РММ

үздік

42.             

Молдахметова Перизат

ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі

үздік

43.             

Міралиева Мадина

ҚР Әділет министрлігі

үздік

44.             

Наметов Азамат

ҚР Сыртқы істер министрлігі

үздік

45.             

Оспанова Еркежан

ҚР Ұлттық академиялық кітапхана

үздік

46.             

Рахманова Айгерім

ҚР Әділет министрлігі

үздік

47.             

Сәдуақас Бағлан

«Қоғамдық келісім» РММ

үздік

48.             

Төребаева Айгүл

«Бәйтерек» холдингі

үздік

49.             

Тұрашева Әсел

«КазТрансГаз» АҚ

үздік

50.             

Тұрдықұлов Мұзаппар

ҚР Ішкі істер министрлігі

үздік

51.             

Уркинбаев Алтынбек

ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі

үздік

52.             

Хасенов Мұрат

«Бәйтерек» холдингі

үздік

53.             

Шугурова Нұрсұлу

ҚР Энергетика министрлігі

үздік

54.             

Эргашбаева Шырын

«Астана-Сомониен» Астана қаласының тәжік мәдени орталығы» жеке меншік мекемесі

үздік

 

 


Back to the list